Od prvog juna za dobijanje građevinske dozvole svaki objekat će morati da ima i elaborat o potrošnji energije, tzv. energetski pasoš. Bitno za naglasiti je da bez njega, zgrada neće biti uknjižena.
U poređenju sa Evropskom unijom, građani Srbije troše 75% više električne energije po jedinici bruto domaćeg proizvoda (BDP), a potrošnja energije je veća i ako se uporedi kupovna moć građana. Niko nema novca na bacanje, a neracionalnom potrošnjom električne energije upravo to radimo. A osim toga, bahato ponašanje šteti i životnoj sredini. Kako bismo bili energetski efikasniji potrebno je okrenuti se obnovljivim izvorima energije, ali je neophodno i primenjivanje nove politike prilikom same gradnje objekata. Upravo takve novine doneo je i Pravilnik o energetskoj sertifikaciji zgrada. Naime, svako ko se u drugoj polovini godine odluči za gradnju, ili rekonstrukciju nekog objekta, moraće da ima i dokument o potrošnji energije za grejanje, hlađenje i osvetljenje. Sertifikate će izdavati ovlašćena organizacija, odnosno inženjer sa licencom EE, a njemu će licencu dodeljivati Inženjerska komora Srbije.
Šta je energetski pasoš
- Procena ukupne potrošnje energije za zgradu (postojeću ili planiranu),
- Prikazuje energetsku efikasnost, i podatke o utrošku energije u zgradi,
- Izdaje se od stane visoko kvalifikovanih i ovlašćenih osoba (građevinskih inženjera, akreditovanih institucija za nadzor i analizu),
- Prilaže se nadležnim institucijama u procesu dobijanja upotrebne dozvole, ili u procesu prodaje ili rentiranja zgrade.
Prednosti energetskog pasoša
- Neposredno smanjenje potrošnje energije i troškova,
- Osiguranje kvaliteta u novogradnji i u slučaju restauracije,
- Važan marketinški instrument,
- Povećanje vrednosti nekretnine i poboljšanje imidža,
- Obuhvatna dokumentacija postojećeg stanja,
- Razvoj realnih sugestija za poboljšanje.
Prvi zadatak energetskog menadžmenta
- Postepeno usaglašavanje pravne regulative sa evropskim standardima,
- Implementacija sistema sertifikacije za energetsku efikasnost – Energetski Pasoš,
- Jačanje svesti i informisanje naroda kroz medije.